Noc Muzeów 2021

Jak co roku w drugi weekend maja w całej Polsce odbywa się wielkie wydarzenie kulturalne – Noc Muzeów, podczas której można w godzinach nocnych bezpłatnie zwiedzać wszystkie muzea w całej Polsce.

Do tej akcji przyłączyły się również inne placówki kultury i nauki oraz urzędy państwowe jak np.: Pałac Prezydencki, Ambasada Szwajcarii, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim czy warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wydarzenie to w tym roku powraca.

Większość placówek będzie dostępna do zwiedzania tradycyjnego w reżimie sanitarnym. Z uwagi na ograniczenia epidemiczne część placówek przygotowała ekspozycję plenerową zaś inne oferują zwiedzanie online.

Z uwagi na epidemię koronawirusa w tym roku nie będzie tradycyjnych warszawskich linii muzealnych obsługiwanych zabytkowymi autobusami i tramwajami. Będzie jedynie parada zabytkowych autobusów i tramwajów, a później będą wystawione do zwiedzania: autobusy na parkingu przy PKiN od strony Placu Defilad, a tramwaje na Placu Narutowicza.

Trasa parady autobusów:
pl. Defilad – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Szwedzka – al. Solidarności – Marszałkowska – pl. Defilad.

Trasa tramwajów:
pl. Narutowicza – Grójecka – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – pl. Narutowicza.

Odcinek między Dworcem Wileńskim, a pl. Bankowym autobusy i tramwaje przejadą razem.

Tak, więc organizatorom wypada życzyć wielu zwiedzających, a gościom miłego zwiedzania.

Tekst: Bartosz Karwacki

Foto: Piotr Żyła i Bartosz Karwacki

Dodaj komentarz