Pociągiem do Warszawy Głównej

Stało się! Dworzec Główny w Warszawie nie będzie już jakimś tam reliktem, ale, jak za dawnych lat, będzie huczał, sapał, dudnił, zgrzytał składami pociągów, rozbrzmiewał gwarem podróżnych, biegających po peronach. Mój sąsiad, warszawiak, stwierdził „ Nareszcie Warszawa będzie Warszawą.” Główny, tak zwykle był określany, został otwarty w 1946r i pełnił funkcję głównego hubu kolejowego stolicy. Gdy  w 1976r otwarto Dworzec Centralny i linię średnicową, cały ruch kolejowy został tam przekierowany, a Warszawa Główna do 1997r obsługiwała tylko niektóre lokalne połączenia do Warki, Piaseczna, czy Pruszkowa oraz ruch towarowy. W tym też roku  „Główny” skazany został na niebyt. Osobowy ruch kolejowy został przekierowany na dworzec Warszawa Śródmieście, a pociągi towarowe na Odolany. Warszawa Główna została całkowicie zamknięta, a dzisiaj mieści się tam Muzeum Kolejnictwa, obecnie Stacja Muzeum.

Historia jednak sprawiła wszystkim psikusa. Dzisiaj 14.03.2021, ze względu na remont Dworca Zachodniego i konieczność przekierowania części połączeń na inną trasę, po 24. latach, do warszawskiej siatki połączeń kolejowych wraca  Warszawa Główna. Popatrz Pan Panie Piecyk, co się narobiło. Powiedziałby Wiech. Kiedyś Warszawa Główna, to był dworzec co się zowie, dziś jest to mała, zastępcza stacja, wyposażona tylko w dwa 250m, częściowo zadaszone, czołowe perony. Stacja obsługuje jedynie część połączeń ruchu lokalnego. Stąd odjeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich do Sochaczewa, Grójca, Radomia, Skierniewic i Płocka oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Łodzi Fabrycznej. Obiekt wyposażony jest w parking i podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Niestety, nie ma tu infrastruktury potrzebnej do obsługi podróżnych takich jak choćby budynku dworca z kasami biletowymi, poczekalnią, punktami handlowymi i gastronomicznymi. Bilety można kupić jedynie u konduktora, online lub w kasach i automatach na innych dworcach.

Tym, którzy planują podróż „ Z”, „DO” lub „PRZEZ” Warszawę, chcę zwrócić uwagę, że to tylko jedna ze zmian w ruchu kolejowym na terenie Warszawy. Przed planowaniem podróży zalecałbym sprawdzenie skąd odjeżdża Wasz pociąg, gdyż część ich została przekierowana na Dworzec Gdański, inne kursują na Wschodni,  zatrzymując się na stacji Warszawa Gdańska.  Dla niektórych pociągów jedynym postojem w stolicy jest – Dworzec Wschodni. Kilka pociągów dalekobieżnych kursuje przez Warszawę Śródmieście.

No proszę, jeden remont, a  podróżni topografię dworców warszawskich będą znać lepiej niż licencjonowani przewodnicy. Wszystkim i podróżnym, i kolejarzom niżej podpisany życzy udanej, ciekawej i  ZDROWEJ podróży, a ekipom remontowym sprzyjających warunków do szybkiego zakończenia prac.

Tekst: Bartosz Karwacki

Foto: Bartosz Karwacki i Piotr Żyła

Dodaj komentarz