Targi Ferien Messe Wien 2021

Kiedy przychodzi styczeń branża turystyczna spotyka się na największych austriackich targach turystycznych Ferien Messe Wien w Wiedniu, w których udział bierze 800 wystawców z 80 krajów, a odwiedza je co roku ponad 153 000 gości.

Wśród wystawców można spotkać kraje, miasta, regiony, biura podróży, hotele, pensjonaty, przewoźników i przedstawicieli licznych atrakcji turystycznych np. muzea, czy zabytki techniki.

Wśród wystawców od 25 lat jest również Polska, którą reprezentuje wiedeński ZOPOT oraz np.: Kraków, Małopolska, Tarnów, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Biuro Podróży POL REISEN, Dolny Śląsk, Zamek Książ, Zamek Czocha, Górny Śląsk, Bielsko Biała, Kopalnia Guido w Zabrzu, Mazury, czy Żegluga Ostródzko – Elbląska.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, lockdown i związane z nim obostrzenia targi ograniczyły się tylko do wirtualnego „Dnia Podróży”, który prowadzony był w formie spotkań i rozmów z ekspertami na temat turystyki i nadchodzącego sezonu.

O turystyce narciarskiej, której ze względu na zamknięte stoki w tym roku praktycznie nie było opowiadała autorka podróżnicza i ekspertka w dziedzinie nart Claudia Jörg-Brosche. Jak wspomniała w tym sezonie z uwagi na zamknięte hotele oprócz miejscowych narciarze z innych regionów i miast np. z Wiednia przyjeżdżali tylko na jeden dzień samochodami lub korzystając z nocnych połączeń komunikacyjnych.

W panelu branżowym przedstawiciele branży turystycznej dyskutowali o problemach turystyki w dobie koronawirusa, austriackiej tarczy pomocowej (dużo większa od naszej) oraz planach na sezon letni.

David Szabo – dyrektor operacyjny austriackiego oddziału TUI omówił strategię biura na najbliższy sezon. W ubiegłym sezonie ze względu na ograniczenia w podróżach spowodowane epidemią koronawirusa największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy indywidualne głównie samochodami, pobyt w małych, rodzinnych obiektach w tym agroturystyka oraz karawaning. Zaś główne kierunki podróży Austriaków w sezonie 2020 to: Włochy, Chorwacja i Grecja. Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną TUI pozwala na bezkosztową rezygnację z podróży do 14dni przed wyjazdem.

Reinhardt Steiner – dyrektor produktu Ruefa Reisen przedstawił propozycje podróży studyjnych, opowiadał o wyjazdach dla szkół i uczelni jakie w ubiegłym sezonie odbyły się do Grecji.

Wg. właścicielki biura Kneissl Touristik – Elisabeth Kneissl-Neumayer również w ubiegłym sezonie klienci najczęściej wybierali podróże krajowe, głównie indywidualne z dojazdem własnym lub karawaning.

Podobnego zdania był również Christian Pramberger z biura podróży RES Touristik.

Na austriackim rynku turystycznym pojawiła się również nowa platforma internetowa www.wirsindreisen.at z ofertami biur podróży i możliwością dokonywania rezerwacji online wielu ofert partnerskich touroperatorów.

Zaś dr Ursula Hollenstein – lekarka chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej omawiała i zachęcała do szczepień na koronawirusa przedstawiając płynące z tego korzyści. Zalecała zgłosić się na szczepienie wcześniej, a nie czekać na ostatnią chwilę przed planowanym wyjazdem. Wspomniała również o obostrzeniach i kwarantannie jaka obowiązuje w większości krajów.

Nie obyło się bez spotkań z podróżnikami.

Fanów żeglarstwa w podróż pod żaglami do Chorwacji zabrał autor i podróżnik Manfred Ruthner.

Ciekawie też o podróżach kolejowych po Austrii, Portugalii i koleją transsyberyjską opowiadał blogger i podróżnik Gerhardt Liebenberger.

W przerwie między prelegentami uczestnikom wirtualnych targów przygrywał zespół „Monti Beton”.

No cóż organizatorom wypada życzyć kolejnych targów bez koronawirusa, branży owocnych interesów online, a gościom zdrowych i bezpiecznych podróży i szybkiego końca epidemii koronawirusa.

Dobra wiadomość jest taka, że organizatorzy planują dodatkowy termin targów w formie stacjonarnej i wirtualnej: 7 – 9.05.2021

Tekst: Bartosz Karwacki

Foto: Bartosz Karwacki i Piotr Żyła

Dodaj komentarz