Od środy ponowny lockdown w Niemczech

Ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem ponad 28000 zachorowań w ciągu doby od środy 16.12.2020 do 17.01.2020 z możliwością zmiany w Niemczech ponownie zostaje wprowadzony twardy lockdown i związane z nim obostrzenia.

Utrzymane zostanie zamknięcie gastronomii (restauracje i bary dostępne są z ofertą tylko na wynos i z dostawą. Placówki kultury również pozostaną zamknięte.

Od godziny 22:00 będzie obowiązywała godzina policyjna.

Obowiązują również ograniczenia w zgromadzeniach i spotkaniach do 4. osób z możliwością łączenia się rodzin. Dzieci do lat 14 nie wlicza się do ilości osób.

Nadal obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

Zabronione jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych również dotyczy Glühwein czyli grzańca.

Ograniczone zostanie działanie szkół i przedszkoli, nauka stacjonarna będzie dostępna w reżymie sanitarnym tylko dla najmłodszych klas szkoły podstawowej z zaleceniem pozostawienia dzieci w domu. Dla starszych klas, uczniów szkół średnich i studentów będzie obowiązywało zdalne nauczanie.

Działalność zawodowa, której specyfika na to pozwala przejdzie na pracę zdalną.

Dodatkowo od najbliższej środy 16.12.2020 zostaną zamknięte sklepy i punkty usługowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, sklepów zoologicznych, kiosków prasowych, poczty, pralni, banków, stacji benzynowych, czy warsztatów samochodowych. Czynne będą też targowiska spożywcze oraz prowadzona będzie sprzedaż choinek. Usługi medyczne oraz rehabilitacyjne będą dostępne. Placówki handlowe będą mogły prowadzić handel w internecie. Realizowane będą również przesyłki kurierskie. Zamknięte pozostaną również markety budowlane.

Jak zapowiada kanclerz Niemiec Angela Merkel firmy dotknięte lockdownem otrzymają pomoc do 90% kosztów stałych, czyli nawet o 500 000 EUR miesięcznie więcej niż dotychczas.

Hotele i pensjonaty nadal będą mogły przyjmować wyłącznie gości podróżujących służbowo, służby medyczne. W okresie świąteczno – noworocznym będzie możliwość noclegu w hotelach dla gości odwiedzających rodziny – obowiązywać będą ograniczenia.

Również święta Bożego Narodzenia dotkną obostrzenia. W święta razem będzie mogło przebywać do 10. osób nie licząc dzieci do 14 lat z bliskiej rodziny.

Również obostrzenia będą dotyczyły obchodów Sylwestra.

Zabronione zostały miejskie imprezy masowe jak np. Sylwester pod Bramą Brandenburską w Berlinie. W celu ograniczenia spotkań w plenerze będzie obowiązywał zakaz pokazów oraz indywidualnego używania materiałów pirotechnicznych. Również sprzedaż pirotechniki będzie zabroniona. Sylwestra będzie można jedynie świętować na spotkaniach domowych z możliwością zaproszenia do 4. osób nie licząc dzieci do 14 lat.

Ograniczony jest też ruch międzynarodowy. W dalszym ciągu obowiązuje 10 dniowa kwarantanna lub obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Niemcy nie prowadzą regularnej kontroli granicznej, może być prowadzona wyrywkowo. Zarówno goście zagraniczni jak i Niemcy powracający z zagranicy zobowiązani są do zgłoszenia wjazdu do kraju do Urzędu Zdrowia (Gesundheitsamt) – odpowiednik naszego NFZ. Przewidziane są również wyjątki. Z kwarantanny zwolnieni są pracownicy przygraniczni, kierowcy transportu międzynarodowego zarówno osobowego jak i towarowego, załogi samolotów i statków oraz kolejarze obsługujący pociągi międzynarodowe. Ograniczony zostanie również ruch przygraniczny, który w niektórych regionach umożliwiał krótkie wyjazdy na teren Niemiec do 24h, dotyczy to również Niemców podróżujących do przygranicznych regionów krajów sąsiednich np. wyjazdy po zakupy, czy zatankować do Polski.

W chwili obecnej test na koronawirusa w Niemczech można zrobić na lotniskach oraz dworcach kolejowych i autobusowych obsługujących ruch międzynarodowy.

Wypada, więc Niemcom życzyć dużo zdrowia i szybkiego spadku zakażeń koronawirusem jak również szybkiego zakończenia lockdownu.

Dodaj komentarz