Obchody 11. listopada w czasie epidemii koronawirusa w Legionowie

Jak co roku w całej Polsce 11. listopada odbywają się obchody święta Niepodległości.

Świętować można na różne sposoby, a kreatywności patriotycznej jest wiele możliwości.

Oprócz oficjalnych obchodów z udziałem przedstawicieli władz państwowych jest wiele form uczczenia tego święta np.: Marsz Niepodłegłości, wystawienie flagi, śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, czy złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

Czy konieczny jest Marsz Niepodległości, który kończy się jedynie burdami, narażeniem wielu ludzi na niebezpieczeństwo, zniszczeniem witryn sklepowych, przystanków, samochodów, czy nawet w dniu dzisiejszym pożarem mieszkania w Warszawie?

Otóż nie…, kiedy jedni maszerują rzucając racami i wszczynając burdy inni składają kwiaty w miejscach pamięci narodowej, biorą udział w okolicznościowej mszy świętej w kościele, czy śpiewają i słuchają pieśni patriotyczne.

Tak przez lata jest w Legionowie, nie ma burd, wielu mieszkańców i gości bierze udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości zachowując powagę sytuacji. Przez cały dzień w Ratuszu odbywa się Przegląd Pieśni Patriotycznej „Viva Polonia”, ktory na stałę wpisał się w kalendarz legionowskich obchodów tego ważnego święta, a mieszkańcy i gości z przyjemnością śpiewają i słuchają pieśni patriotycznych.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne obchody dzisiejszego święta były w bardzo ograniczonym zakresie: w kościele garnizonowym odbyła się uroczysta msza święta z udziałem przedstawicieli władz miasta i powiatu z zachowaniem wymogów epidemicznych następnie wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny w towarzystwie dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury UM Legionowo Anny Szwarczewskiej, radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego i dyrektora miejscowego OPS Anny Brzezińskiej oraz komendanta straży miejskiej Adama Nadworskiego w imieniu władz miasta i mieszkańców złożył kwiaty pod pomnikiem gen. J. Piłsudskiego bez udziału publiczności. Ze względu na epidemię i bezpieczeństwo wykonawców i publiczności został również odwołany cykliczny Przegląd Pieśni Patriotycznej „Viva Polonia”.

Tak, więc Święto Niepodległości można obchodzić bez konieczności niebezpiecznego marszu narodowościowców i kiboli, ale w sposób bezpieczny i przyjemny.

Tekst i foto: Bartosz Karwacki

Dodaj komentarz