Otwarcie lotniska Berlin Brandeburg

Już za parę dni, już niedługo coraz bliżej… . Właśnie już w najbliższą sobotę 31.10.2020 zostanie otwarte nowe lotnisko Berlin Brandenburg (BER) im. Willyego Brandta i wraz z frankfurckim zaliczało się będzie do największych w Niemczech i Europie i będzie stanowiło jeden z głównych hubów przesiadkowych Lufthansy. Zastąpi ono działające obecnie lotniska Tegel i Schönefeld. Ponieważ powstało obok obecnie działającego lotniska Schönefeld obecnie funkcjonuje ono jako terminal 5. nowego portu lotniczego.
Obiekt ten obejmuje powierzchnię 1470ha, co odpowiada 2000 boisk do piłki nożnej.
Nowe lotnisko składa się obecnie z 6. piętrowego budynku terminalu położonego między dwoma równoległymi pasami startowymi o długości 3600m i 4000m.
Terminal 1. wyposażony jest w 16 rękawów do samolotów w centralnej części oraz 9 w południowej pierzei. Pasażerowie odprawiani w części północnej będą dowożeni do samolotu autobusami lub dochodzili pieszo (w zależności od miejsca postoju samolotu) oraz posiada 85 pozycji parkowania samolotów.
Już w sobotę 31.10.2020 na tym lotnisku wylądują pierwsze samoloty linii Lufthansa i Easy Jet, zaś 7.11.2020 zostaną tu przeniesione wszystkie loty z lotniska Tegel w tym z Polski
Nowe lotnisko będzie również skomunikowane z Polską. Będą tu lądowały samoloty LOTu z głównych polskich lotnisk. Z wielu polskich miast będzie można tu dojechać liniami autobusowymi np. Flixbus i PKS Szczecin. Pomyślano również o połączeniach z centrum Berlina i poszczególnymi dzielnicami miasta. W podziemiach terminala pierwszego zlokalizowany jest dworzec kolejowy Bahnhof Flughafen Berlin Brandenburg, z którego można dotrzeć zarówno pociągami S Bahn linii S 9 i S45 jak również pociągiem lotniskowym „BER Flughafen Express” oraz pociągami regionalnymi i dalekobieżnymi do centrum miasta i głównych dworców kolejowych, co umożliwia dogodne połączenie lotniska z pociągami przyjeżdżającymi z Polski. Z centrum miasta oraz wielu dzielnic np. Köpenick można tu dotrzeć również autobusami komunikacji miejskiej.
Ponadto na terenie obiektu do dyspozycji pasażerów są również wielopoziomowe parkingi oraz hotel.
Port lotniczy jest również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zastosowanie podjazdów, wind, dostosowaniu wysokości stanowisk odpraw pasażerów oraz dostosowane zostały toalety i ciągi komunikacyjne. Obsługa lotniska również oferowała będzie pomoc osobom niepełnosprawnym.
Pomyślano również o pilotach. W celu ułatwienia im lądowania na tym nowym lotnisku zostało ono wyposażone w system ILS CAT IIIb umożliwiający prowadzenie operacji lotniczych w niekorzystnych warunkach pogodowych.
W pierwszym etapie działania planowane jest obsłużenie 27 milionów pasażerów, a po rozbudowie do 50 milionów. Dla porówniania w 2019r. przepustowość lotniska Chopina w Warszawie wynosiła 18,86 miliona pasażerów.
Tak, więc gospodarzom wypada życzyć wielu pasażerów, pilotom szczęśliwych startów i lądowań na tym nowym lotnisku, a pasażerom udanego lotu.

Tekst i zdjęcia: Anna Bartkiewicz i Bartosz Karwacki

Dodaj komentarz