Polacy na targach Ferien Messe Wien 2020

W dniach 16 – 19.01.2020 w cesarskim Wiedniu odbyły się największe w Austrii targi turystyczne Ferien Messe Wien, w których udział wzięło ponad 800 wystawców, a odwiedziło je 152 443 gości.

Tegorocznym krajem partnerskim była Dominikana, a regionem partnerskim SalzburgerLand.

Polskę reprezentowali: ZOPOT w Wiedniu, Śląsk, Euroregion Beskidy, Bielsko-Biała, Zabrze, Kulinarne Nawigacje, Dolny Śląsk, Zamek Czocha, Zamek Książ, Tarnów, Winnica Rodziny Steców, Biuro Podróży Pol Reisen, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oraz Uzdrowisko Świnoujście.

Niestety ze względów finansowych i cięcia budżetowe zabrakło starych bywalców (również dużych) jak np: Kraków, Małopolska, Warmia i Mazury, czy Żegluga Ostródzko-Elbląska.

Nowością na targach było stoisko Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich oferujące spływy Dunajcem, stoisko Dolnego Śląska oraz pokazy kulinarne prowadzone na Polskim Stoisku Narodowym przez Agnieszkę Jasińską z Kulinarnych Nawigacji, która prezentowała kuchnię ,,Śląskich Smaków”. Biuro Podróży Pol Reisen zaprezentowało zaś ofertę turystyczną pobytów i wycieczek do Polski. Nowością w ofercie były pobyty w polskich uzdrowiskach, oferta hotelu ,,Wichrowe Wzgórze” w Chmielnie na Kaszubach oraz pobytów w ,,Gościnnych Zabytkach” – czyli zamkach i pałacach na terenie całej Polski. Ciekawą ofertę pobytów sanatoryjnych przygotowało również Uzdrowisko Świnoujście.

W niedzielę 19.01.2020 w strefie kulinarnej ,,Genuss Welt” odbył się pokaz kulinarny na żywo przygotowany przez Agnieszkę Jasińską z Kulinarnych Nawigacji.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta spływów Dunajcem prezentowana przez pienińskich flisaków, pobyty nad Bałtykiem, w szczególności w Trójmieście, na Kaszubach, w Kołobrzegu, Świnoujściu i Szczecinie, pobyty w górach, na Mazurach oraz w polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Austriackich seniorów zaś interesowały polskie uzdrowiska.

Pytali między innymi o pobyty w Szczawnicy, Uzdrowisku Kołobrzeg, Uzdrowisku Świnoujście, Konstancinie Zdroju oraz Cieplicach. Zainteresowani byli również pobytami w Hotelu Lambert w Ustroniu Morskim.

Do zagranicznych najciekawszych stoisk należały stoiska: biura podróży Gegg Reisen, Otto Reisen, K&K, Saksonii, Tunezji, Czech, Grecji, austriackich kolei ÖBB i austriackich linii lotniczych Austrian.

Dało się również zauważyć rozwój biur podróży działających przy sieciach supermarketów np: Hofer Reisen, czy Billa Reisen. Taką ofertę w Polsce do niedawna proponował Lidl. Niestety u nas nie przyjęła się z braku zainteresowania ze strony klientów.

dało się również zauważyć popularność turystyki wodnej w postaci rejsów rzecznych i morskich wielkimi statkami wycieczkowymi stanowiącymi pływające hotele *** i **** takich linii jak: Aida, Costa, MSC, czy NCL.

Organizatorzy pomyśleli również o atrakcjach towarzyszących np: występy artystyczne, prezentacje turystyczne i liczne konkursy.

Targi to nie tylko zwiedzanie stoisk, prezentacja oferty i szukanie najciekawszych ofert na wakacje w promocyjnych cenach, ale również możliwość poszerzenia swojej wiedzy w szczególności dla branży poprzez udział w licznych szkoleniach, prezentacjach, warsztatach i konferencjach.

Tekst: Bartosz Karwacki

Foto: Bartosz Karwacki, Piotr Żyła, Maciej Płytnik

Dodaj komentarz