30 lat targów Touristik & Caravaning w Lipsku

W dniach 20 – 24.11.2019 w najstarszym światowym ośrodku targowym – Lipsku, zwanym również przez polskich przedsiębiorców robiących tu interesy w czasach NRD „Niemieckim Poznaniem” odbyły się jubileuszowe – 30. targi Touristik & Caravaning.

Kiedy przed 30. laty odbywała się pierwsza edycja tej imprezy, miała tylko regionalne znaczenie i była znana w landzie Saksonia i landach sąsiednich, nikt wtedy nie myślał, że ten event rozrośnie się do tak dużych rozmiarów. Minęło 30 lat, a targi te dzisiaj tak urosły, że stały się największymi targami turystycznymi środkowo – wschodnich Niemiec oraz należą do jednych z największych wydarzeń branżowych w kraju.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji wzięło udział 531 wystawców z całego świata. Wśród nich znalazły się: kraje, miasta, regiony, biura podróży, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, hostele, przewoźnicy, armatorzy statków wycieczkowych oraz przedstawiciele licznych atrakcji turystycznych i wydawnictwa.

Jak co roku targi te były podzielone na dwa segmenty: turystyczny i caravaningowy, w którym swoją ofertę prezentowali producenci oraz dealerzy kamperów, przyczep kempingowych, namiotów oraz sprzętu biwakowego. W tej strefie można było spotkać stoiska takich firm jak np.: Hobby, Fendt, Fiat, VW i Mercedes.

Wśród licznych modeli kamperów można było spotkać nie tylko typowe, dedykowane modele, ale również zabudowy kempingowe na samochodach terenowych i osobowych np. VW Caddy jak również namioty na samochodach osobowych. Bogata była również oferta przyczep kempingowych od małych modeli po duże, dwu osiowe. Dało się również zauważyć na jednym ze stoisk polskie przyczepy z Niewiadowa.

Polskę reprezentował Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie, Śląska Regionalna Organizacja Turystyczna, Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Uzdrowisko Kołobrzeg, Uzdrowisko Świnoujście, wydawnictwo Targowe ABC z Poznania oraz Muzeum Polskiej Wódki.

Największym zainteresowaniem cieszyły się pobyty nad Bałtykiem, pobyty w polskich górach oraz turystyka aktywna jak również polskie miasta np: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław. Niemieckich seniorów zaś interesowały oferty polskich uzdrowisk ze względu na wysoką jakość zabiegów i niższą w stosunku do krajowych sanatoriów cenę. Goście i przedstawiciele biur podróży interesowali się również pobytami na Mazurach, rejsami po Kanale Ostródzko-Elbląskim, pobytami na Kaszubach oraz wycieczkami w Pieniny połączonymi ze spływem Dunajcem. Kilka biur podróży planuje w swoich programach oprócz klasycznego pobytu w Trójmieście włączyć również Kaszuby, a do pobytów górskich Pieniny. Nie zabrakło również pytań o miejsca dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach.

Tradycyjnie największe i najciekawsze stoisko przygotowało biuro podróży Polster & Pohl oferujące wycieczki autokarowe, lotnicze oraz rejsy wycieczkowe po całym świecie. Do innych ciekawych zagranicznych ekspozycji należały stoiska: partnera – Gór Erzu (czyt. Ercu), austriackiego Tyrolu, Gór Harzu oraz biur podróży: Ullmann Reisen, Vetter Reisen i Geißler Reisen.

Oprócz zwiedzania stoisk z ofertami i poszukiwania pomysłu na urlop dla 67 000. publiczności organizatorzy i wystawcy przygotowali szereg imprez towarzyszących jak: liczne konkursy, loterie i występy artystyczne.

Targi to nie tylko prezentacja promocyjnej oferty i rozmowy biznesowe na stoiskach ale również możliwość poszerzenia swojej wiedzy poprzez udział w licznych prezentacjach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach.

Podczas tegorocznych targów padł znowu rekord ilości odwiedzających – 67000 osób. Organizatorom wypada, więc życzyć powodzenia i dalszych sukcesów w kolejnej edycji, a wystawcom wielu nowych gości.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki

Dodaj komentarz