Targi TT Warsaw 2019

W dniach 21 – 23.11.2019 w warszawskim PKiN odbyły się 27. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw, w których udział wzięło 500 wystawców z całego świata.

Można było spotkać przedstawicieli ambasad oraz branży turystycznej między innymi z: Albanii, Armenii,
Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Cypru Północnego,
Czarnogóry, Czech, Dominikany, Egiptu, Francji, Grecji, Hiszpanii, Indonezji, Iranu, Izraela, Kuby, Litwy, Malty, Mołdawii, Niemiec, Palestyny, Peru, RPA, Słowacji, Tajlandii, Tunezji, Turcji, Ugandy, Węgier, Wietnamu, Włoch, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oczywiście lista krajów wystawiających się jest o wiele dłuższa.

Nowością był partner targów. W tym roku był nim nie kraj, nie region, ale po raz pierwszy biuro podróży – Itaka.

Oprócz krajów i regionów swoją ofertę przedstawili: biura podróży, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, przewoźnicy, parki tematyczne oraz przedstawiciele organizacji i instytucji wspierających turystykę jak np.: POT, izby i stowarzyszenia turystyczne, ministerstwa oraz wydawnictwa branżowe.

Do ciekawych stoisk zagranicznych należały ekspozycje: Włoch, Bułgarii, Grecji, Tunezji i Turcji.

Natomiast najciekawsze polskie stoiska przygotowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Lubelskie, Piotrków Trybunalski, Mazowsze wraz z partnerami, Targowe ABC z Poznania, BP Itaka oraz Energylandia.

Oprócz tradycyjnego przedstawiania propozycji wycieczek przez biura podróży dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty: pobytów uzdrowiskowych przygotowane przez Uzdrowisko Konstancin, spływ Dunajcem, który przedstawili pienińscy flisacy, czy zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki połączone z degustacją tego kultowego trunku. W tym roku po raz pierwszy swoją ofertę zaprezentował Pałac PAN w Jabłonnie. Zaś miłośników rozrywki, w szczególności najmłodszych przyciągało stoisko Energylandii. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Torunia, na którym można było wypiec piernika.

Oprócz klasycznego zwiedzania stoisk i poszukiwania promocyjnej oferty wyjazdu na ferie, czy wakacje odbyły się również spotkania z podróżnikami.

Gościem specjalnym wydarzenia był Aleksander Doba, który opowiadał o swoich podróżach kajakiem przez Atlantyk. O podróży przez Iran opowiadali Dorota i Jarek Kowalscy. O podróży ze „Szpilkami w plecaku” do Afryki oraz łamaniu stereotypów kulturowych opowiadała pilotka wycieczek egzotycznych, blogerka i dziennikarka podróżnicza Ewa Chojnowska – Lesiak. Miłośników Japonii w podróż po tym kraju zabrał Marcin Glądała, zaś o gorących rytmach karnawału brazylijskiego opowiadała Monika Ścibor. Gościem specjalnym targów był również Aleksiej Ananienko – ostatni żyjący nurek, biorący udział w akcji ratowniczej po katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986r.

Oprócz spotkań z podróżnikami organizatorzy i wystawcy przygotowali szereg imprez towarzyszących jak np. występy artystyczne i konkursy.

Niestety nie obyło się bez mankamentów. Głównym minusem było rozmieszczenie wielu stoisk w bocznych korytarzach, co spowodowało znikome ich odwiedziny. Wielu zwiedzających nie wiedząc o zlokalizowanych tam stoiskach do nich nie dotarło. Dało się również zauważyć negatywny czynnik ekonomiczny – coraz wyższe ceny stoisk powodują, że udział w targach bierze coraz mniej wystawców. Zabrakło między innymi: Warmii i Mazur, Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, Uzdrowiska Kołobrzeg, czy Uzdrowiska Świnoujście, również w tym roku było mniej polskich hoteli.

Targi to również sposób na zdobycie nowych doświadczeń i poszerzenie swojej wiedzy poprzez udział w licznych prezentacjach, szkoleniach i konferencjach.

Jak co roku targi były udane, a organizatorzy zapraszają na kolejną edycję w przyszłym roku.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki

Dodaj komentarz