Marzenie o rowerze spełniło się w Legionowie

Czy pamiętacie historię Pana Arka Kowalskiego z Łajsk koło Legionowa, bohatera programu Elżbiety Jaworowicz „Sprawa dla reportera” z dnia 4.07.2019, któremu ZUS mimo krwipochodnego zapalenia stawów, na które zachorował po porodzie, w wyniku którego jest niepełnosprawnym ruchowo odmówił przyznania renty. Pan Arek mimo swojej niepełnosprawności pracuje od 16. roku życia i mimo przeciwności losu założył rodzinę. Mimo tego stara się sam zarabiać na dom i rehabilitację, której nieustannie wymaga. Obecną pracę przy obsłudze monitoringu miejskiego otrzymał dzięki staraniom Urzędu Miasta Legionowo, a w szczególności przychylności Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego i p. Naczelnik Wydziału Zdrowia. W walce z codziennymi problemami pomaga mu 12. letni syn Maksymilian, który robi zakupy, rąbie drzewo, pali w piecu i pomaga ojcu w rehabilitacji. Ich wspólne hobby to jazda na rowerze. Razem jeżdżą na plażę w Wieliszewie, gdzie ojciec pływa w ramach bezpłatnej formy krioterapii, a Max jak opowiadał występując z tatą w programie zbiera puszki, żeby je sprzedać w skupie złomu, by zarobić na spełnienie swojego marzenia roweru kolarzówki, ma w tej dyscyplinie swoje pierwsze sukcesy np. zajął II. miejsce w zawodach na Stadionie Narodowym.

Program ten oglądała cała Polska, a sprawa i marzenie młodego pasjonata tego sportu zainteresowała jednego z widzów wspomnianego reportażu pana Adama – byłego kolarza i trenera tej dyscypliny z Podkarpacia, który jak wspomniał w tym dziecku zobaczył siebie sprzed lat, kiedy sam zaczynał karierę sportową, postanowił wraz z córką Ewą przyjechać ponad 300km żeby spełnić marzenie młodzieńca.

Po emisji programu skontaktował się z Ewą Milner-Kochańską -Naczelnik Wydziału Zrowia Urzędu Miasta Legionowo i w dniu 29.07.2019 osobiście spotkał się w Urzędzie Miasta Legionowo z młodym adeptem kolarstwa i przekazał mu rower.

Całość wydarzenia mogła odbyć się oczywiście dzięki staraniom p. Naczelnik Wydziału Zdrowia UM Ewy Milner-Kochańskiej, Koordynatora Akcji Niepełnosprawnych Dominika Kubalskiego oraz Konsultanta ds. Osób Niepełnosprawnych UM Legionowo Wojtka Kowalczyka.

Tak, więc Maxowi życzymy powodzenia w rozwijaniu swojej pasji, a p. Arkowi pozytywnego rozpatrzenia jego sprawy przez ZUS.

Tekst: Bartosz Karwacki

Foto: Piotr Żyła

Dodaj komentarz