100. Lecie nadania nazwy Legionowo

Czy zastanawialiście się skąd się wzięła nazwa Legionowo i jaka jest historia tego miasta?

Historia Legionowa rozpoczęła się w XIXw. , kiedy na terenach hr. Augusta Potockiego powstała stacja kolejowa Jabłonna na trasie Warszawa – Gdańsk.

W szybkim tempie wokół stacji kolejowej hr. Potocki założył letnisko zwane Gucinem zlokalizowane na obszarze dzisiejszego centrum miasta na odcinku pomiędzy obecnymi ulicami Piłsudskiego i Warszawską. W tym samym okresie powstały również dzisiejsze dzielnice miasta: Bukowiec, Kozłówka i Ludwisin.

Po drugiej stronie torów, na terenie dzisiejszego Osiedla Piaski w 1892r powstał carski garnizon wojskowy, który znacząco wpłynął na rozwój miasta np.: w 1898r powstał Oddział Balonowy Warszawskiego Rejonu Fortecznego, który dał początek powstałym w 1950r zakładom Aviotex. Po rozwiązaniu carskiego garnizonu na terenie Piasków zaczęły stacjonować legiony marsz. J. Piłsudskiego, od których pochodzi nadana 3.05.1919 nazwa Legionowo. Na tyle historia.

W dniu 11.05.2019 w Legionowie odbyły się obchody 100. rocznicy nadania  naszemu miastu nazwy Legionowo. Podczas głównych obchodów zostały złożone wieńce okolicznościowe pod pomnikiem marsz. Piłsudskiego. Wydarzenie uświetnił występ  senioralnego chóru „Belcanto”, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie, który odśpiewał nasz Hymn i pieśń legionową. Po krótkim wystąpieniu prezydenta miasta i oficjalnych uroczystościach

 spod Ratusza wyruszył okolicznościowy pochód z udziałem władz miasta, przedstawicieli miejskich instytucji, placówek edukacyjnych, towarzystw i licznie przybyłych mieszkańców miasta do Areny, przy dżwiękach orkiestry dętej z Chotomowa. Wokół Areny odbył się jubileuszowy festyn.

Atrakcją pochodu był również udział zabytkowych motocykli i samochodów oraz stroje z epoki pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Podczas festynu po krótkim przywitaniu gości odbyło się dzielenie tortu, bicie rekordu w graniu hejnału miasta na cymbałkach. Nie zabrakło również licznych stoisk handlowych i gastronomicznych oraz promocyjnych licznych miejskich instytucji. Odbyła się również nawiązująca do jubileuszu wystawa fotografii przedstawiających architekturę starą i współczesną miasta oraz różne wydarzenia z jego życia . Wystawa została przygotowana w ramach warsztatów fotograficznych przez grupę seniorów pod patronatem fotowypady.pl, działającą w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz stoiska i pokazy grup rekonstrukcyjnych. Harcerze częstowali pyszną grochówką.

O oprawę muzyczną imprezy zadbały zespoły: Dawid Kwiatkowski, Sydney Polak, Sexbomba i DJ C-Boola. Imprezę zakończyła fiesta balonowa w formie pokazów i lotów balonowych.

Przez cały czas frekwencja była imponująca, zarówno podczas części oficjalnej jak i pochodu oraz festynu.

Tak, więc władzom miasta wypada życzyć kolejnych sukcesów i dalszego rozwoju Legionowa.

Tekst: Bartosz Karwacki, Piotr Żyła, Krystyna Bartosik

Zdjęcia: Bartosz Karwacki, Krystyna Bartosik, Zbigniew Oczkowicz i Czesław Karpiński

Dodaj komentarz