Moniuszko na Moniuszki – 200. urodziny Stanisława Moniuszki

Dnia 5.05.1819 w Ubielu (obecnie Białoruś, wioska związana również z rodziną Ogińskich) miało miejsce ważne wydarzenie w świecie muzyki. To właśnie tam urodził się słynny polski dyrygent i kompozytor oraz autor wielu utworów operowych Stanisław Moniuszko.

5.05.2019 w 200. urodziny naszego wielkiego artysty, na ulicy nazwanej jego imieniem, Filharmonia Narodowa wspólnie z Warszawską Izbą Gospodarczą zorganizowała Jarmark Moniuszkowski.

Program wydarzenia był niezwykle bogaty i pozwolił nam poznać wiele oblicz kompozytora. W samo południe w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbył się okolicznościowy, bezpłatny koncert Warszawskich Filharmoników, pod batutą Pawła Kapuły. Usłyszeliśmy m.in. utwory z opery „Halka”, „Straszny dwór”, „Hrabina” czy „Verbum nobile”. Dość powiedzieć, że koncert skończył się owacjami na stojąco.

W ciągu całego dnia zaś na scenie zlokalizowanej w Pasażu Rowickiego przy ul. Moniuszki odbyły się koncerty plenerowe. Można było posłuchać występów Zespołu Instrumentów Etnicznych Marii Pomianowskiej, Moniuszkowskiego Kwartetu Wokalnego z Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz występów dzieci i młodzieży z warszawskich domów kultury. Nie zabrakło również plenerowego koncertu Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Bartosza Michałowskiego. Jak to określił jeden z widzów: „To występ najlepszego chóru w Polsce!” Ze szczególnym uznaniem spotkało się poczucie humoru solisty basa oraz dyrygenta, którzy porwali zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania.

Po koncercie chóru przyszedł czas na tańce. Polonezy Moniuszki i Wojciecha Żywnego w strojach z epoki zaprezentował Zespół Tańca Historycznego „CHOREA ANTIQUA”, który po swoim występie zaprosił urodzinowych gości do wspólnego Poloneza.

Sporą atrakcją była warszawska premiera strojonych elektronicznie dzwonów „carillonów”, na których zagrała kompozytorka Vlasta Traczyk. I tu zrodził się też pomysł, aby nasza stolica miała swoje kuranty.

Wydarzenie zakończył unikatowy koncert na cztery fortepiany międzynarodowego zespołu „Eight Hands Quartet” i prapremiera projektu „I like Moniuszko”. Interpretacja „Prząśniczki” chyba na długo pozostanie w pamięci widzów…

Jak na każdym jarmarku nie zabrakło również stoisk handlowych, serwujących przysmaki regionalne, inspirowane przepisami z czasów artysty. Co jadł Moniuszko? Zupy, twarożki, chleb ze smalcem. A my, jako goście tego wyjątkowego wydarzenia, mieliśmy też okazję posmakować przepysznego tortu urodzinowego z wizerunkiem kompozytora.

Całość wydarzenia, z właściwym sobie wdziękiem, poprowadzili Katarzyna Stoparczyk i Jarosław Kret.

Zaś Spiritus movens tego świętowania byli Wojciech Nowak – dyrektor Filharmonii Narodowej i Marek Traczyk – prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Przy, oczywiście, udziale samego jubilata. Co ciekawe… Stanisław Moniuszko, choć ceniony już za życia, musiał wręcz prosić o każdy rubel za swoją twórczość. NBP uhonorowało go dopiero dużo później na swoich banknotach 100-tysięcznych.

Miejmy nadzieję, że plenerowe urodziny Stanisława Moniuszki wpiszą się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy. Czego i sobie i organizatorom serdecznie życzymy!

Tekst: Bartosz Karwacki, Berenika Medyńska, Piotr Żyła
Foto: Bartosz Karwacki, Piotr Żyła

Więcej zdjęć można obejrzeć pod niżej podanym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/KxSquTbiDe653KhB8

Dodaj komentarz